جراحی فک برای ارتودنسی | رابطه ارتودنسی و جراحی فک

در مقالات قبلی سعی کردیم شما را با جراحی فک و صورت به طور صفر تا صد آشنا کنیم. در این مقاله قصد داریم شما را با رابطه ارتودنسی و جراحی فک آشنا کنیم. ارتودنسی یکی از اقداماتی می باشد که پیش از جراحی فک انجام می شود. هدف از ارتودنسی قبل از جراحی فک قرار گرفتن دندان ها در موقعیت جدید می باشد. زمانی که دندان ها نامتناسب باشند جراح اقدام به جراحی فک و صورت نمی کند. پیش نیاز جراحی فک و صورت ارتودنسی می باشد. زمانی که مراجعه کننده برای انجام ارتودنسی نزد دکتر می رود ارتودنتیست علاوه بر معاینه و بررسی دندان ها استخوان فکین را نیز معاینه می کند تا اگر مشکلی وجود داشت آن را برطرف کند. ارتوسرجری به ارتودنسی همراه با جراحی فک گفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از جراحی فک برای ارتودنسی تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

ارتوسرجری چیست؟

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره نمودیم برای انجام جراحی فک و صورت ابتدا باید بیمار اقدام به ارتودنسی کند تا دندان های آن مرتب شود. مدت زمان استفاده از ارتودنسی 12 الی 18 ماه می باشد که در هر فرد متفاوت می باشد. بعد از انجام ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها جراح اقدام به انجام جراحی فک و صورت می کند. هدف از جراحی فک در این مرحله این می باشد که دندان ها به درستی بر روی هم قرار بگیرند و فیکس شوند. در حین انجام جراحی فک هنوز دندان ها ارتودنسی می باشند به دلیل این که دندان ها نامنظم نشوند. پس از تمام شدن دوره نقاهت جراحی فک جراح برای تثبیت وضعیت دندان ها به مدت 6 الی 12 ارتودنسی دندان را ادامه می دهد تا دندان ها نظم بیشتری پیدا کنند. در ادامه شما را با جراحی فک برای ارتودنسی آشنا می کنیم.

اگر قصد جراحی فک و صورت در اصفهان را نزد دکتر میلاد اعتمادی دارید می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. نمونه جراحی های فک دکتر اعتمادی در سایت درج شده است.

 

جراحی فک برای ارتودنسی

 

آیا جراحی فک بدون ارتودنسی امکان پذیر است؟

یکی از سوال هایی که از ما پرسیده می شود بی نیاز بودن جراحی فک به ارتودنسی می باشد که در پاسخ به این سوال باید گفت ارتودنسی معمولا قبل از جراحی فک انجام می شود اما ممکن است در مواردی جراحان جراحی فک را بدون ارتودنسی دندان انجام دهند. این موضوع در مواردی می باشد که ناهماهنگی اسکلتی شدید باشد و نگرانی های عملکردی یا زیبایی بسیار ضروری باشد. در این موارد جراح اقدام به جراحی تهاجمی تری می کند تا بتواند هم ترازی فک را انجام دهد. قابل ذکر می باشد ارتودنسی بعد از جراحی فک بسیار ضروری می باشد. زیرا بیمار همچنان بعد از جراحی نیاز به درمان ارتودنسی برای تنظیم دقیق رابطه بایت و اطمینان از ثبات طولانی مدت دارد. پس به این نتیجه می رسیم ارتودنسی در هر شرایطی قبل از انجام عمل جراحی فک لازم و ضروری می باشد.

 

بیشتر بخوانید:

درمان ورم صورت بعد از جراحی فک و صورت

 

جراحی فک برای ارتودنسی

 

کاندید های مناسب برای ارتوسرجری

کاندید های مناسب برای ارتوسرجری دارای ویژگی های زیر می باشد:

 • افرادی که جلوزدگی فک و یا عقب رفتگی فک دارند.
 • افرادی که به صورت مادرزادی با مشکلات فکی روبه رو هستند.
 • افردی که دچار فک درد مزمن می باشند.
 • افرادی که همیشه دندان‌های جلوییشان بدون لبخند زدن، مشخص است.
 • افرادی که در هنگام لبخند زدن بخشی از لثه‌شان مشخص می‌شود.
 • افرادی که از کراس بایت، اپن بایت، دیپ بایت و ناهنجاری‌های فکی شدید دارند.
 • افرادی که دچار تومور فکی هستند.
 • افرادی که رشد ناهماهنگ فکی دارند و یک طرف فکشان بیشتر از طرف دیگر رشد کرده است.
 • بیمارانی که طی حادثه‌ای دچار مشکلات شدید دندانی شده‌اند.
 • بیمارانی که فک بالای آنها بزرگ و بیرون زده است و فک پایینشان کوچک است.
 • افرادی که مشکل عق بودن فک پایین در حد شدید دارند.

 

جراحی فک برای ارتودنسی

 

مراقبت های لازم بعد از ارتوسرجری

بعد از ارتوسرجری باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • از کمپرس یخ برای کاهش تورم، معمولاً توصیه می‌شود.
 • هنگام خواب، سرتان باید بالاتر از بدن قرار داشته باشد.
 • تا سه هفته بعد از جراحی فک ،بیمار از استعمال سیگار و دخانیات خودداری کند.
 • بیمار تا سه هفته بعد از جراحی فک از مصرف الکل خودداری کند.
 • داروهایی که به شما تجویز شده، باید به وقت و به طور مرتب مصرف شوند.
 • تا سه هفته بعد از جراحی فک بیمار بایستی از آسپرین و وارفامین و داروهای گیاهی که باعث رقیق شدن خون می شود خودداری کند.
 • وجود خونریزی معمولا بعد از اینکه به منزل می روید قابل کنترل خواهد بود با این حال ممکن است تا 48 ساعت بعد از جراحی خونریزی داشته باشید.برای کنترل خونریزی باید از گاز استریل کوچک و تمیز بر روی موضع در حال خونریزی استفاده کنید و آنرا به مدت 30 دقیقه فشار دهید تا خونریزی را بند بیاورد.
 • تا دو روز بعد از عمل از خوردن غذاهای تند ، شور و پر ادویه و نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید.مصرف چیپس ، پاپکورن ،انواع تخمه و هرگونه آجیل به هیچ عنوان تا چند روز برایتان توصیه نمی شود.

 

بیشتر بخوانید:

جراحی فک چقدر طول میکشد

 

جراحی فک برای ارتودنسی

زمان مناسب برای پیشگیری از جراحی فک برای ارتودنسی

زمانی که فرد در زمان درست و به موقع یعنی در سن کم پیش از کامل شدن رشد استخوان فک و صورت خود به متخصص ارتودنسی مراجعه کند شاید تنها با ارتودنسی بتوان مشکلات فکی را برطرف نمود و دیگر نیازی به جراحی فک نداشته باشد. اما در صورتی که در زمان مناسب به پزشک مراجعه نکند نیاز به انجام جراحی فک در کنار ارتودنسی می باشد. در سن بالا کامل شدن رشد استخوان فک و صورت و تغییر در آن تنها با ارتودنسی امکان پذیر نمی باشد و نیاز به جراحی فک و صورت می باشد.

 

بیشتر بخوانید:

آیا جراحی فک خطرناک است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات