جراحی فک و صورت اصفهان | دکتر میلاد اعتمادی جراح فک و صورت اصفهان

همه ما افرادی را می شناسیم که در ناحیه صورت دچار ناهنجاری در فک و یا دهانشان هستند. این ناهنجاری ها شامل جلو و یا عقب بودن فک نسیت به حالت طبیعیی است. افرادی که دچار ناهنجاری در ناحیه فک هستند معمولا با مشکلاتی همچون دردهای مزمن، مشکلات تنفسی، اشکالات غیر عادی در هنگام صحبت کردن، گاز گرفتن هنگام جویدن، سایش و شکستن بیش از حد دندان‌ها و ... مواجه هستند. بهترین روش برای درمان این ناهنجاری ها جراحی فک و صورت می باشد. جراحی فک و صورت یک تخصصی است که تمرکز آن بر روی جراحی ترمیمی صورت، جراحی تروما صورت، حفره دهان، سر و گردن و ... می باشد. قابل ذکر است جراحی فک و صورت یک تخصص دندان پزشکی است. دکتر میلاد اعتمادی یکی از بهترین جراحان فک و صورت در اصفهان می باشد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با جراحی فک صورت در اصفهان همچون جراحی شکستگی های استخوان های صورت، جراحی اصلاح ناهنجاری فک بالا و پایین و همچنین نمونه کار های دکتر اعتمادی آشنا کنیم. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

جراحی فک و صورت اصفهان

برخی از افراد دجار اختلالات فک فوقانی و تحتانی هستند همین موضوع باعث می شود دچار به هم ریختگی و عدم تطابق در دندان هایشان شوند. در برخی از موارد می توان این مشکل را با ارتودنسی حل نمود اما گاهی موارد مشکلات به وجود آمده در فک بسیار حاد می باشد و با ارتودنسی قابل حل نمی باشد. افراد در این موارد باید جراحی فک و صورت انجام دهند. به طور کلی جراحی فک و صورت شامل جراحی ترمیمی صورت، سر و گردن ، زیبایی صورت و همچنین حفره های دهان می باشد. جراحی فک و صورت به منظور اصلاح ناهنجاری‌های اسکلتی و دندانی جزئی، نامرتبی فک و دندان‌ها ، درمان شکستگی های استخوان های صورت، اصلاح ناهنجاری فک بالا و پایین قابل انجام است. افرادی که دچار این ناهنجاری ها هستند دچار تنگی نفس، مشکل در صحبت کردن و مشکل در جویدن غذا می شوند که با این جراحی می توانند این مشکلات را برای همیشه حل کنند. جراحی فک و صورت یک تخصص دندانپزشکی می باشد و جزو جراحی های زیبایی محسوب می شود. دکتر میلاد اعتمادی یکی از بهترین جراحان فک و صورت در اصفهان می باشند. در ادامه شما را با نمومه جراحی های دکتر اعتمادی آشنا نمودیم.

 

جراحی فک و صورت چیست؟

یکی از مهم ترین و قدرتمند ترین بخش بدن انسان فک می باشد. فک تشکیل شده از عضلات، تاندون‌ها و استخوان‌ها است. حال عده ای از افراد هستند که دچار ناهنجاری‌های اسکلت دندانی و صورت هستند که همین موضوع باعث شده است عملکرد فک دچار مشکل شود. هنگامی که فک بالا و پایین دچار مشکل شود بیمار به درستی نمی تواند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد. این فعالیت ها شامل غذا‌خوردن، صحبت‌کردن و تنفس است. در برخی از موارد اگر میزان ناهنجاری زیاد نباشد بیمار می تواند با انجام ارتودنسی این ناهنجاری را برطرف کند. اما زمانی که مشکل حاد باشد و ارتودنسی نتواند مشکل بیمار را حل کند شخص باید اقدام به جراحی فک و صورت کند. جراحی فک و صورت که به آن ارتوگناتیک می گویند ناهنجاری های متوسط تا شدید فک را اصلاح می کند. در ادامه مقاله به توضیحات بیشتری در مورد جراحی فک و صورت می پردازیم.

 

مراحل جراحی فک چیست؟

مراحل جراحی فک و صورت را می توان به سه بخش تقسیم نمود. این مراحل شامل اقدامات قبل از حراحی فک، مراحل حین جراحی و اقدامات بعد از جراحی فک می باشد. در ادامه به توضیح هر سه مرحله می پردازیم:

 • اقدامات قبل از جراحی فک :

  1. در برخی از موارد قبل از جراحی فک باید اقدام به کشیدن برخی از دندان های بیمار شود.
  2. قبل از جراجی فک باید تمامی مشکلات دندان ها و لثه ای بیماران برطرف شود.
  3. بیمار قبل از جراحی باید تمامی خواسته و انتظارات خود را از این جراحی بیان کند.
  4. قبل از جراحی بیمار باید به مدت 9 الی 18 ماه از ارتودنسی استفاده کند.
  5. قبل از جراحی بیمار باید اطلاعاتی همچون رادیوگرافی های فکین و دندان ها ، فتوگراف ها و مدل های دندانی داشته باشد.
  6. یکی از مهم ترین اقداماتی که قبل از جراحی فک باید انجام دهید انتخاب یک جراح متخصص می باشد.
 • مراحل حین جراحی:

  بعد از این که اقدامات قبل از جراحی انجام شد جراحی فک بالا و پایین انجام می شود. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در این جراحی جراح فک با توجه به نیازهای بیمار استخوان فک را جا به جا می کند و از ابزارهایی همچون : صفحات ، پیچ ها ، سیم ها یا کش ها برای حفظ فکین استفاده می کند. این مراحل با دقت و با رعایت تمام جزئیات توسط متخصص انجام می‌شود تا بهترین نتیجه ممکن برای فرد بیمار حاصل شود. عمل جراحی فک بین یک تا دو ساعت زمان می‌برد و بعد از اتمام این مراحل، فرد به تدریج به هوش می‌آید و باید در طی مدتی پس از عمل جراحی، تغذیه مایعاتی مانند آب و عصاره میوه را استفاده کند و از غذاهای سفت و چسبنده خودداری کند تا جایگاه جدید فک ها به خوبی بهبود پیدا کند. قابل ذکر می باشد در این جراحی تمامی برش ها در داخل دهان صورت می گیرد اما در برخی از موارد برش ها خارج دهان نیز ایجاد می شود.

 • مراحل بعد از جراحی فک:

  1. بیمار بعد از جراحی فک باید تحت کنترل جراح فک و ارتودنتیست قرار گیرد.
  2. بعد از جراحی فک تمایل دارد در جای قبلی خود قرار گیرد که بیمار برای جلوگیری از این اتفاق باید از ارتودنسی استفاده کند.
  3. بعد از 6 الی 9 ماه بعد از جراحی ، دستگاه های ارتودنسی ثابت از دهان خارج می شوند و پلاک های متحرک برای تثبیت وضعیت دندان ها داخل دهان بیمار قرار می گیرند.

جراحی فک و صورت در اصفهان

غذا خوردن بعد از جراحی فک چگونه خواهد بود؟

 1. یکی از نکاتی که بعد از جراحی فک و صورت باید به آن توجه داشته باشید نحوه غذا خوردنتان می باشد. بعد از جراحی در روز های اول باید یک رژیم غیر جویدنی داشته باشید. شما می توانید برای این کار از غذا های خیلی نرم استفاده کنید و یا غذا ها را داخل مخلوط کن بریزید تا خوب نرم و یکدست شود. شما می توانید در این دوره از غذا هایی همچون فرنی، شله زرد، سوپ، غذاهای کودک، ماست استفاده کنید.
 2. سه هفته بعد از جراحی فک و صورت دیگر نیاز نیست تنها مایعات و غذا های میکس بخورید. شما در این دوره می توانید از غذا های خیلی نرم که نیاز به کمی جویدن دارند استفاده کنید. این نوع غذا ها شامل پوره سیب زمینی، نیمروی همزده، املت، کته و سایر غذاهای نرم می باشد. قابل ذکر می باشد هنگام جویدن خیلی مراقب باشید.
 3. در فاصله زمانی سه هفته تا شیش هفته شما می توانید مقدار جویدنتان را بیشتر کنید. در این دوره از لقمه های کوچک استفاده کنید. قابل ذکر می باشد غذاها نباید سفت باشند. هر پرس غذایتان باید کم حجم باشد تا ناگهان فشار زیادی بر استخوان فک وارد نشود. در این دوره هنوز فک در حال انطباق با شرایط جدید می باشد و ممکن است زود خسته شود پس توصیه می شود از خوردن چیزهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند یا لقمه های بزرگ پرهیز کنید.
 4. بعد از شیش هفته جراحی فک و صورت جویدن طبق روال عادی می شود. قابل ذکر می باشد فراموش نکنید هنوز فک کامل بهبود نیافته است و از خوردن غذا های خیلی سفت مانند پیتزا، سیب، هویج، گوشت سفت و … باید حداقل تا سه ماه پس از جراحی پرهیز کنید.

 

کدام ناهنجاری‌های فک با جراحی فک قابل درمان هستند؟

ناهنجاری‌های زیر با جراحی فک قابل درمان می باشد:

 • فک های نامتقارن:

  بعضی از افراد هستند که دارای فک های نامتقارن هستند. این افراد یک طرف فک آن ها با سرعت کم تری نسیت به طرف دیگر فک رشد کرده است. همین موضوع باعث شده است فک کاملا نامتفارن شود و چانه ممکن است به چپ یا راست منحرف شود. همان طور که اشاره نمودیم این ناهنجاری با جراحی فک و صورت قابل درمان می باشد.

 • اپن بایت:

  افرادی که دارای ناهنجاری اپن بایت هستند فک بالا و پایین آن ها به صورت غیرطبیعی به سمت بیرون رشد کرده است. همین موضوع باعث شده است فک آن ها به صورت صحیح روی یکدیگر قرار نگیرد. این ناهنجاری با استفاده از جراحی و ارتودنسی قابل درمان می باشد.

 • آندربایت شدید:

  افرادی که دارای آندربایت شدید هستند فک پایین آن ها فراتر از دندان‌های بالا به سمت جلو بیرون می‌زند. این ناهنجاری می تواند به دلیل بزرگ‌بودن و رشد بیش‌از‌حد فک پایین و یا کوچک‌بودن یا رشد ناکافی فک فوقانی رخ دهد. این ناهنجاری با انجام جراحی فک پایین قابل درمان می باشد.

 • اوربایت شدید:

  افرادی که دارای اوربایت شدید هستند به طور غیرطبیعی دندان‌ پایین آن ها به جلو بیرون می‌زند. این ناهنچاری ها به دلیل رشد ناکافی فک پایین یا رشد بیش از حد فک فوقانی رخ می دهد. این ناهنجاری با انجام جراحی فک بالا قابل درمان می باشد.

 

 

نحوه انجام جراحی فک و صورت

نحوه انجام جراحی فک و صورت بستگی به شدت عارضه و یا جراحی فک بالا و جراحی فک پایین بستگی دارد. ما در ادامه به شرح جراحی فک بالا و جراحی فک پایین می پردازیم:

 • نحوه انجام جراحی فک پایین:

  در جراحی فک پایین جراح در ابتدا برش هایی در پشت دندان های آسیاب و در هر دو طرف فک پایین ایجاد می کند. جراح برای امکان حرکت دادن و یا منتقل کردن استخوان فک پایین این استخوان را برش می دهد. سپس برای قرار دادن آن در موقعیت جدید، آن را به سمت جلو یا عقب حرکت می‌دهد. جراح در این مرحله برای قرار دادن فک در موقعیت جدید و جلوگیری از حرکت کردن آن را با استفاده از صفحات و پیچ‌هایی نگه می‌دارد. در آخر جراح برش ها را بخیه می کند.

 • نحوه انجام جراحی فک بالا:

  در جراحی فک بالا جراح ابتدا برش هایی در لثه‌ بالای دندان‌های بالایی ایجاد می کند تا بتواند به استخوان فک بالا دسترسی پیدا کند. این برش به گونه ای انجام می شود که امکان حرکت دادن آن به صورت یک واحد وجود داشته باشد. سپس در این مرحله فک بالا را به ست جلو حرکت می دهد تا در موقعیتی قرار بگیرد که با دندان‌های پایینی هماهنگ و متناسب شود. در این مرحله برای نگه داشتن استخوان در جای تنظیم شده از صفحات یا پیچ ها استفاده می کند. در مرحله آخر برش را با بخیه می بندند.

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

بعد از جراحی فک و صورت چه وضعیتی برایمان پیش می آید؟

یکی از سوال هایی که مراجعین می پرسند وضعیتشان بعد از جراحی فک و صورت می باشد که در ادامه چند نمونه از آن را شرح می دهیم:

 • تا چند هفته ممکن است کمی خونریزی از محل زخم داشته باشید که کاملا طبیعی می باشد.
 • تا چند هفته اول ممکن است درد خفیفی را احساس کنید. می توانید برای کنترل درد از مسکن استفاده کنید.
 • مراقب علائم عفونت باشید.
 • بعد از جراحی فک و صورت باید به صورت مرتب دهان خود را بشویید و محل زخم را تمیز نگه دارید.
 • طبیعی می باشد تا چند هفته بعد از جراحی جای زخم ها کمی اذیتتان کند که کاملا طبیعی می باشد.
 • بعد از جراحی فک و صورت معمولا در لب بالا یا پایین و یا هر دو تا مدتی بی حسی خواهید داشت.

چه زمانی باید جراحی فک بالا انجام دهید؟

در شرایط زیر فرد باید اقدام به جراحی فک بالا کند:

 • زمانی که دارای مشکل کمبود رشد میانه صورت باشید.
 • زمانی که دچار مشکل شکاف لب باشید.
 • زمانی که دجار مشکل اوپن بایت (باز ماندن جلوی دهان در هنگام بستن فکها) باشید.
 • زمانی که دچار مشکل کراس بایت باشید.
 • زمانی که دچار مشکل جلو زدگی یا عقب ماندگی شدید فک بالا باشید.
 • زمانی که دچار مشکل دیده نشدن دندانها یا بیش از حد دیده شدن دندانها در هنگام لبخند باشید.

 

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

چه زمانی باید جراحی فک پایین انجام دهید؟

در شرایط زیر فرد باید اقدام به جراحی فک پایین کند:

 • زمانی که دچار مشکل عقب ماندگی فک پایین باشید.
 • زمانی که دچار جلو زدگی فک پایین باشید.

 

جراحی فک و صورت در اصفهان

نکات قابل توجه در جراحی فک و صورت

 • حتما مراقب علائم عفونت باشید.
 • مقداری خون ریزی از محل زخم تا چتد هفته بعد از جراحی طبیعی می باشد و اصلا جای نگرانی ندارد.
 • توصیه می شود به صورت مرتب دهان خود را بشویید و زخم را تمیز نگه دارید.
 • ممکن است تا مدتی زخم دهانتان اذیتتان کند.
 • معمولا در لب بالا یا پایین و یا هر دو تا مدتی بی حسی خواهید داشت.

 

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

دوره نقاهت جراحی فک و صورت چقدر است؟

بهبودی ابتدایی جراحی فک و صورت شش هفته می باشد اما بهبودی کامل آن حدود 12 هفته زمان می برد. در مرحله بهبودی ابتدایی جراح ارتودنسی مرتب کردن دندانها با براکت را تمام می کند کل دوره درمان ارتودنسی از جمله براکت و جراحی فک چند سال ممکن است زمان ببرد.

 

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

چه افرادی می توانند جراحی فک و صورت انجام دهند؟

اختلالات فک و دندان ممکن است دلایل ژنتیکی داشته باشند. اگر می خواهید مطلع شوید شما کاندید مناسبی برای جراحی فک و صورت در اصفهان هستید لیست زیر را مطالعه کنید:

 • افرادی که دارای فک پایین عقب رفته هستند.
 • افرادی که دارای فک پایین جلو رفته هستند.
 • افرادی که دارای اُپن بایت هستند. ( اُپن بایت به فضا خالی میان دندان ها هنگام روی هم قرار دادن گفته می شود.)
 • افرادی که دچار انحراف در فک پایین خود هستند.
 • افرادی که دچار انحراف در فک بالا خود هستند.
 • افرادی که دچار درد زیاد در فک و مفاصل فک خود هستند.
 • افرادی که دچار تومور در فک خود هستند.
 • افرادی که به دلایل مختلف دارای چانه نیستند.
 • افرادی که هنگام خندیدن بیش از حد لثه های آن ها مشخص می شود.
 • افرادی که دچار تنفس غیر طبیعی از دهان خود هستند.
 • افرادی که دچار مشکلات مادرزادی همچون شکاف لب و کام و رشد فک هستند.
 • افرادی که دارای دندان های آسیب دیده و غیر قابل بازیافت می باشند.
 • افرادی که نیاز به ایمپلنت های دندانی و رفع ضایعات استخوانی دارند.
 • افرادی که هنگام جویدن غذا دچار مشکل می شوند.
 • افرادی که هنگام صحبت کردن دچار مشکل می شوند.
 • افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند.
 • افرادی که دچار آسیب مفاصل فک بر اثر ضربه شده اند.

جراح فک و صورت اصفهان

مزایای جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت همانند جراحی های دیگر دارای مزایا و معایبی می باشد. در ادامه شما را با مزایای این جراحی آشنا می کنیم:

 • باعث بالا بردن اعتماد به نفس.
 • بهبود عملکرد فک هنگام جویدن غذا.
 • کاهش سایش دندان ها.
 • بالا بردن عملکرد دندان و دهان.
 • کاهش ناهنجاری های فک که باعث تنگی نفس در فرد شده است.
 • بهبود بهداشت دندان .
 • بهبود تقارن در فک صورت.
 • از بین بردن درد های شدید در فک و همچنین از بین بردن اختلالات گیجگاهی فک.
 • برطرف نمودن مشکلاتی که در خواب برای فرد پیش می آید.
 • بهتر شدن تماس دندان ها با هم و در نتیجه بهتر شدن جویدن غذا.
 • بر طرف نمودن مشکل بلعیدن.
 • ساییدگی و شکستگی یا لب پر شدگی دندان ها از بین می رود.
 • لبها بدون فشار و راحت بسته می شوند.
 • گاز گرفتن گونه و زبان به حداقل می رسد.
 • سردرد، درد فک و گردن درد ناشی از فشار بر عضلات و مفصل فک برطرف می شود.
 • تلفظ حروف و کلمات اصلاح می شود.

همچنین، مزایای دیگری نیز برای جراحی فک و صورت وجود دارد که باید با دکتر میلاد اعتمادی جراح فک و صورت اصفهان در این زمینه مشورت شود.

 

عوارض جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت (به همراه تمامی جراحی ها) دارای عوارض است که پیش از تصمیم گیری باید در نظر گرفته شوند. برخی از عوارض ممکن در جراحی فک و صورت عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • شکستگی فک
 • آسیب عصبی
 • بازگشت فک به موقعیت قبلی
 • از دست دادن بخشی از فک
 • نیاز به درمان ریشه برخی از دندانها
 • مشکلات مربوط به تناسب بایت
 • درد مفاصل فک

 

جراح فک و صورت اصفهان

 

انواع جراحی فک

جراحی های مختلفی روی صورت انجام می شود اما عمده ترین جراحی هایی که بر روی فک انجام می‌شوند به شرح زیر می باشد:

 • جراحی اپن بایت:

  در جراحی اپن بایت قسمتی از فک بالا که اضافی می باشد برداشته می شود. سپس به کمک وسایلی همچون صفحات و پیچ ها فک بالا در جای خود محکم می شود .

 • جراحی فک پایین عقب رفته :

  در این جراحی قسمتی از استخوان فک پایین جدا می شود و هنگامی که اصلاحات بر روی آن انجام شد در جای خود محکم می شود. هنگامی که فک جوش بخورد فک جلوتر رفته و ناهنجاری از بین می رود.

 • جراحی فک پایین جلو رفته:

  این جراحی همانند جراحی قبلی می باشد.در این جراحی قسمتی از استخوان فک پایین جدا می شود و هنگامی که اصلاحات بر روی آن انجام شد در جای خود محکم می شود. هنگامی که فک جوش بخورد فک جلوتر رفته و ناهنجاری از بین می رود.

 

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

جراحی شکستگی های استخوان های صورت

استخوان صورت ممکن است به دلایل مختلفی همچون تصادف، انجام ورزش های شدید دچار شکستگی شود. هنگامی این اتفاق رخ دهد می توان با انجام جراحی فک و صورت آن را بهبود بخشید. قابل ذکر می باشد هنگامی که دچار شکستگی استخوان صورت شده اید سریعا باید اقدام به درمان کنید. زمانی که دو هفته از روی شکستگی استخوان بگذرد استخوان ها به صورت نامناسب به یکدیگر جوش می خورند و در نتیجه جراحی سخت تری در پیش دارید. شکستگی ها از نظر ظاهری به دو دسته باز و بسته تقسیم بندی می شوند. هنگامی که دچار شکستگی بسته شوید هیچ گونه زخم یا نشانه ای در سطح خارجی ناحیه شکسته دیده نمی شود. اما هنگامی که دچار شکستگی باز شوید پوست آن ناحیه آسیب می بیند و قابل رویت می باشد. دکتر میلاد اعتمادی یکی از بهترین جراح فک و صورت در اصفهان می باشد. برای دریافت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

نشانه های شکستگی استخوان صورت

نشانه های زیر نشان دهنده شکستگی استخوان صورت می باشد:

 • از بین رفتن برجستگی گونه
 • بی حس شدن در ناحیه لب و بینی
 • ایجاد کبودی و تورم بیش از حد در صورت
 • ایجاد تورم در پلک
 • کم شدن دامنه حرکتی چشم ها
 • ایجاد درد شدید هنگام حرکت دادن چشم ها

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

تشخیص شکستگی های فک و صورت

برای تشخیص شکستگی های فک و صورت، پزشک ابتدا بررسی می کند که آیا جراحات شما جدی هستند و زندگی شما را تهدید می کنند یا خیر. سپس مسیر عبور هوا در بینی شما را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ انسدادی و انحرافی وجود ندارد. همچنین عملکرد چشمانتان نیز بررسی می شود. سیستم عصبی مرکزی شما مانند مغز و نخاع چک می شود تا مطمئن شوند که صدمه نخورده است. پزشک از شما می خواهد علائم مربوط به شکستگی های فک و صورت خود را توصیف کنید و درباره جراحت صورتتان و دلیل آن سوال می کند. همچنین عدم تقارن یا هر گونه آسیبی در صورت شما بررسی می شود و در نهایت، پزشک آرام استخوان های صورت شما را لمس می کند تا متوجه شدت آسیب بشود.

 

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

چه سنی برای جراحی فک مناسب است؟

جراحی فک و صورت یک روش درمانی است که برای بهبود شکل و عملکرد فک و صورت استفاده می‌شود. اما برای انجام این جراحی بهتر است که فرد سن بلوغ را سپری کرده باشد. معمولاً سن بین 18 تا 25 سالگی مناسب برای انجام این جراحی است، زیرا در این بازه سنی فک و صورت کاملاً تشکیل شده و رشد خود را تمام کرده است. با این حال، در برخی موارد مانند شکستگی‌ها، مشکلات ژنتیکی و تومورها و ضایعات داخل یا خارج دهان، شرایط سنی برای انجام جراحی مهم نیست و تصمیم بر اساس شرایط بالینی بیمار و توصیه‌های متخصص جراح فک و صورت گرفته می‌شود.

 

جراح فک و صورت اصفهان

 

اقدامات قبل از جراحی فک و صورت

زمانی که تصمیم به انجام جراحی فک و صورت در اصفهان کردید باید اقداماتی انجام دهید. این نکات و اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

 • گرفتن عکس از تمام دندان ها و پیگیری معاینات به صورت کامل.
 • مراجعه به بک متخصص ارتودنسی و هم به متخصص جراحی فک.
 • بیان انتظارات و اهداف خود از جراحی فک به صورت دقیق.
 • اقدام به دریافت معاینه و مشاوره .
 • انتخاب بهترین متخصص در زمینه جراحی فک و ارتودنسی

 

اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی فک و صورت

بعد از انجام جراحی فک وصورت توصیه می شود به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • سیگار و دخانیات مصرف نکنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین ورزشی در مدت یک ماه اول جراحی پرهیز کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت به صورت مرتب دهان خود را شستشو دهید.
 • در هنگام خواب سر را کمی بالاتر از بدن قرار دهید.
 • تا سه روز بعد از جراحی حمام نروید.
 • انجام فعالیت های روزانه زندگی از هفته دوم یا سوم به بعد امکان پذیر است.
 • استفاده به موقع و کامل داروهای تجویز شده توسط متخصص که در زمینه درد، ورم و عفونت هستند.
 • نوشیدن مایعات جهت هیدراته نگه داشتن بدن، برای دو سه روز اول تنها مورد تغذیه شما می باشد.
 • غذاهای شیرین مصرف نکنید.
 • از خوردن غذا و جویدن آن باید خودداری کنید. (در یک الی یک و نیم ماه بعد از جراحی فک، از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید.)
 • به ناحیه فک فشار وارد نکنید.
 • بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید و به صورت مرتب انجام دهید.

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

ورم صورت بعد از جراحی فک

ورم صورت پس از جراحی فک یکی از مشکلات رایج در دوره نقاهت است. برای کاهش ورم، قرار دادن یخ در دو طرف صورت در 48 ساعت اول بسیار مفید است. این کار می تواند باعث کاهش تورم شود. اما پس از 48 ساعت، اثر یخ کمتر می شود ولی اگر احساس می کنید با استفاده از یخ درد و تورم کم می شود، می توانید این روش را ادامه دهید. همچنین، شستشو با آب و نمک گرم می تواند به تمیزی دهان کمک کرده و به کاهش تورم کمک کند. استفاده از گرمای خارجی مانند کمپرس گرم یا پد گرمادهنده همچنین می تواند به نرم شدن و کاهش تورم کمک کند. اگر تورم پس از 4 روز از جراحی بیشتر شود، باید به پزشک مراجعه کنید. این مسئله طبیعی است که در روزهای اول بعد از جراحی تورم بیشتر است ولی پس از 7 روز تا 50٪، پس از 14 روز تا 80٪ و پس از یک ماه تا 90٪ کاهش می یابد. رفع تورم چند ماه طول خواهد کشید. هنگام خواب، می توانید سر خود را بالا برده و یا بالش بیشتری زیر سر بگذارید.

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

 

تغییر چهره با جراحی فک

جراحی فک می تواند به تغییر چهره بیمار منجر شود و عملکرد فک را بهبود ببخشد. این عمل می تواند مشکلاتی مانند بی نظمی آرواره ها و دندان ها را برطرف کند و ظاهر بیمار را بهبود ببخشد. هدف از جراحی فک می تواند تنها زیبایی بخشی به چهره باشد یا با هدف بهبود عملکرد فک صورت گیرد. انتخاب نوع درمان و نتیجه آن قبل از جراحی با مشورت پزشک مشخص می شود. علت تراز نبود خط وسط دندان و نیز نحوه قرارگیری آنها نسبت به خط وسط صورت، اهمیت بسیاری در زیبایی چهره دارد. در صورت عدم ترازی مناسب، ارتودنسی و جراحی فک به عنوان روش های درمانی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در این شرایط، اصلاح و برطرف کردن انحراف چهره و تراز کردن خط وسط دندان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

جراحی فک و صورت در اصفهان

 

حرف زدن بعد از عمل فک

بعد از انجام عمل فک، مهم است که بررسی کنیم که بیمار قادر به حرف زدن است یا خیر. در این مورد حرف زدن بعد از عمل فک بستگی به نوع عمل و بسته شدن دو فک بیمار دارد. اگر عملی پیچیده انجام شده باشد، ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد، اما عموماً در چند روز اول پس از عمل، بیمار قادر به حرف زدن خواهد بود. بنابراین، نیاز است که مراقبت و توجه لازم را به بیمار در این مورد داشته باشیم.

 

جراحی فک و صورت اصفهان

 

طول درمان جراحی فک

زمان درمان جراحی فک معمولاً بین 1 تا چند ساعت است. بعد از عمل، خونریزی ممکن است تا دو هفته طول بکشد و درد و تورم نیز برای حدود یک هفته ادامه دارد، اما با استفاده از داروهای مسکن می‌توان این علائم را کاهش داد. یک هفته بعد از جراحی، بیمار باید به مطب جراح مراجعه کند تا شرایطش مورد بررسی قرار گیرد. برای حدود دو ماه پس از عمل، بیمار باید غذاهای نرم مصرف کند و سپس می‌تواند به تدریج غذاهایی مانند سالاد یا غذاهای آسیاب شده را به رژیم غذایی خود اضافه کند. با رعایت صحیح مراقبت‌های پس از عمل، بیمار حدود چهار ماه بعد بهبودی کامل خواهد داشت و می‌تواند به کلینیک مراجعه کند تا درمان خود را ادامه دهد.

 

 

جراحی فک و صورت در اصفهان

هزینه جراحی فک و صورت  

هزینه جراحی فک و صورت بستگی به موارد مختلفی دارد. اولین عامل تعیین هزینه، نوع ناهنجاری موجود در فک و صورت است. برخی از ناهنجاری ها نیاز به جراحی های پیچیده تر و زمان بیشتری دارند که در نتیجه هزینه بالاتری نیز دارند. همچنین، دلیل اصلی انجام جراحی نیز تاثیر بسزایی در هزینه دارد. هزینه جراحی فک و صورت در مشاوره با دکتر اعلام می شود.

جراحی فک و صورت در اصفهان

سوالات متداول در جراحی فک و صورت

 1. آیا جراحی فک درد دارد؟

  جراحی فک، مانند سایر عمل‌های جراحی که بافت‌ها و اجزای بدن را برش می دهند دارای عوارضی همچون درد بعد از عمل و ورم در منطقه‌ی صورت می باشد. اما این عوارض معمولاً موقتی هستند و دارای نگرانی عمده‌ای نیستند. در صورتی که درد و ورم پس از چند روزی کاهش نیابد، توصیه می‌شود با پزشکتان مشورت کنید. در طول عمل جراحی، بیمار به دلیل محرومیت از درک درد، هیچ دردی را تجربه نمی‌کند و نگرانی کمی وجود دارد. عموماً توصیه می‌شود که برای کنترل دردهای پس از جراحی ، مسکن هایی که پزشک برای کنترل درد تجویز کرده است را مصرف کنید.

 2. آیا بعد از جراحی فک فرم بینی تغییر می کند؟

  بله،جراحی فک و صورت می تواند بر روی فرم بینی تاثیر بگذارد. در جراحی فک شکل فک‌ها، موقعیت فک بالا و پایین تغییر پیدا می کند و این می تواند به شکل و فرم بینی نیز تأثیر بگذارد. اگر فک بالا خیلی عقب تر برود، این می تواند باعث پیدایش ناهنجاری در شکل بینی شود و در برخی موارد صورت نیاز به جراحی بینی پیدا می کند. همچنین، اگر فک بالا خیلی جلوتر بروید، شکل و فرم بینی نیز تغییر خواهد کرد. برای رسیدن به نتایج بهتر و طبیعی‌تر، جراح باید توجه کند که موقعیت چهره و بینی و همچنین تناسب آن ها با هم حفظ شود. همچنین، باید توجه کرد که نتایج نهایی جراحی فک باید با دقت و تجربه بالا از سمت جراح فک مشاوره گرفته شود.

 3.  احتمال مرگ در جراحی فک وجود دارد؟

  یکی از نگرانی های افرادی که جراحی فک و صورت انجام می دهد احتمال مرگ در این جراحی می باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت جراحی فک و صورت جزو جراحی های کم خطر می باشد و عوارض احتمالی برای این جراحی وجود ندارد. بهتر است این نگرانی را از خود دور کنید زیرا احتمال مرگ در جراحی فک و صورت وجود ندارد و هیچ عوارض جدی و خطرناکی در این جراحی شما را تهدید نمی کند.

 4. آیا جراحی فک بدون ارتودنسی امکان پذیر خواهد بود؟

  در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، در هنگام جراحی فک و صورت باید دندان ها را ارتودنسی نمود. به دلیل حرکت فک ها ، دندان ها که باعث به هم ریختگی می شود جراح اقدام به ارتودنسی دندان می کند.

 5. مدت زمان بستری بعد از عمل جراحی فک چند روز است؟

  با توجه به شرایط بیمار 2 روز بستری شدن در بیمارستان پس از عمل جراحی فک بالا یا فک پایین لازم است.

 6. آیا بعد از عمل جراحی فک دهان خونریزی می کند؟

  ممکن است بعد از تمیز کردن دندانها دهان شروع به خون ریزی کند. این موضوع در دو هفته اول بعد از جراحی فک کاملا طبیعی می باشد. قابل ذکر می باشد خونریزی باید ظرف چند دقیقه پس از پایان مسواک زدن، برطرف شود.

 7. چقدر طول می کشد خوب شوم؟

  بهبودی ابتدایی فک معمولا شش هفته زمان می برد اما بهبودی کامل حدود دوازده هفته طول خواهد کشید

 

 

یک پاسخ

 1. سلام ممنون از اطلاعات کاملتون، من پیش دکتر میلاد اعتمادی جراحی فک انجام دادم و می تونم بگم یکی از بهترین جراح فک و صورت در اصفهان بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات