انواع جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش روشی است که در آن سایز و حالت گوش را تغییر می دهند. امروزه این جراحی یکی از رایج ترین جراحی ها برای برطرف کردن ناهنجاری های گوش می باشد. این ناهنجاری ها شامل گوش های برجسته و ... است. ما در این مقاله شما را با انواع جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی آشنا نمودیم. اگر قصد انجام جراحی زیبایی گوش را دارید ما در این مقاله به تمامی سوالات شما پاسخ داده ایم. دکتر میلاد اعتمادی یکی از جراحان سرشناس جراحی زیبایی گوش در شهر اصفهان می باشد. نمونه کار های دکتر اعتمادی در سایت موجود است.

فهرست مطالب

جراحی زیبایی گوش در اصفهان یا اتوپلاستی (Otoplasty)  یک نوع جراحی زیبایی می باشد که هدف از آن تغییر اندازه گوش و موقعیت یا شکل گوش می باشد. جراحی اتوپلاستی برای افرادی که دچار ناهنجاری ساختاری گوش در اثر آسیب ‎دیدگی یا نقص مادرزادی هستند مناسب می باشد. بهترین زمان جراحی زیبایی گوش بعد از 5 سالگی هنگامی که گوش ها به اندازه کامل خود رسیدنده اند می باشد. پس اگر کودک شما در سن زیر پنج سال می باشد و دچار ناهنجاری در گوش های خود همچنین گوش‎های برجسته و سایر مشکلات ظاهری گوش می باشد بهتر است تا سن پنج سالگی دصبر کند. در این مدت می توان از درمان آتل بستن استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با انواج جراحی زیبایی گوش آشنا کنیم. پس اگر قصد انجام جراحی زیبایی گوش را دارید تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

انواع جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود؟

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی یک جراحی سرپایی می باشد که توسط بی‎حسی موضعی انجام می شود. برای بیهوشی کودکان می توان از بیهوشی عمومی استفاده نمود. جراحی زیبایی گوش می تواند بر اساس تکنیک انتخاب شده دارای روش های مختلفی باشد اما به صورت کلی روند جراحی زیبایی گوش به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا پزشک اقدام به بیهوشی فرد می کند. می تواند بیهوشی هم به صورت موضعی انجام شود و یا به صورت بیهوشی عمومی انجام شود.
 • در قدم بعدی پزشک یک برش در پشت گوش و یا داخل چین های گوش ایجاد می کند.
 • در این مرحله پزشک متناسب به نوع ناهنجاری در گوش اقدام به جراحی می کند. برای مثال جراح می تواند اقدام به برداشتن بخشی از غضروف یا پوست گوش، خم کردن و شکل دادن به غضروف ، پیوند غضروف به گوش کند.
 • در قدم آخر جراح اقدام به بستن محل برش و بخیه زدن می کند.

انواع جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

انواع جراحی زیبایی گوش

 • جراحی کوچک کردن گوش:

  رشد بیش از حد لاله گوش یا ماکروشیا باعث می شود فرد دارای گوش های بزرگ شود. این افراد می توانند از جراحی زیبایی گوش برای کوچک کردن گوش خود استفاده کنند. هدف از این جراحی جایگذاری لوله T یا تمپانوپلاستی و همچنین معاینه کلی گوش در بخش جراحی های کوچک گوش می باشد. جراحی کوچک کردن گوش دارای دوره نقاهت کوتاه می باشد و می توان گفت جزو جراحی های آسان می باشد.

 • جراحی بزرگ کردن گوش:

  جراحی زیبایی گوش یا ماستوئیدکتومی از سری جراحی ها به منظور بزرگ کردن گوش می باشد. عده ای از افراد هستد که به صورت ژنتیکی دارای گوش های کوچک می باشند. این افراد باید برای افزایش سایز بخش خارجی گوش خود جراحی ماستوئیدکتومی انجام دهند. مدت زمان و دوره نقاهت این جراحی بیشتر از جراحی های دسته قبلی می باشد.

 • جراحی سنجاق کردن گوش

  جراحی سنجاق کردن گوش یا همان عمل جراحی گوش برجسته، یک فرایند اتوپلاستی است که به منظور نزدیک کردن گوش ها به سر انجام می شود. این عمل بیشتر در افرادی انجام می شود که گوش هایشان به طور برجسته از دو طرف سر بیرون زده است. هزینه این جراحی به طور قابل توجهی به اندازه اولیه گوش بستگی دارد.

انواع جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

بیشتر بخوانید:

ماندگاری بوکال فت 

هدف از جراحی زیبایی گوش چیست؟

هدف از جراحی زیبایی گوش درمان بیماری های زیر می باشد:

 • بر طرف نمودن نقص مادرزادی گوش
 • گوش های مخفی
 • بروز شکاف در لاله گوش
 • گوش لوله ای
 • گوش ویلدرموت
 • گوش شبیه علامت سوال
 • گوش های آویزان
 • گوش های کاگو

دوره نقاهت جراحی زیبایی گوش 

دوره نقاهت پس از جراحی زیبایی گوش، عموماً در حدود یک هفته طول می‌کشد تا بخیه‌ها کشیده شده یا جذب شوند. در این مدت، باید از هرگونه فعالیتی که ممکن است باعث خم شدن گوش شود، خودداری کرد. برخی بزرگسالان می‌توانند پس از گذشت پنج روز از عمل جراحی به سر کار بازگردند، اما در مورد کودکان باید حداقل هفت روز یا بیشتر صبر کرد تا بتوانند به مدرسه برگردند، به شرطی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت نکنند. همچنین می‌توانید از معلم کودکتان بخواهید که در این مدت مراقبت کودکتان باشد.

انواع جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

سوالات متداول

1.چه زمانی برای جراحی زیبایی گوش به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از افراد به دلایل مختلف احساس ناراحتی از ظاهر گوش‎های خود می‎کنند. این احساس ممکن است به دلیل داشتن گوش‎هایی با حالت بیرون‎زده، بزرگتر یا کوچکتر از حد معمول یا حتی شکل غیر طبیعی باشد. در این موارد، جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی می‎تواند یک راه حل مناسب باشد. به وسیله این جراحی، می‎توانید تغییرات اساسی در ظاهر گوش خود ایجاد کنید.

2.آیا عمل اتوپلاستی دردناک است؟

جراحی زیبایی گوش تحت بیهوشی و بی حسی موضعی انجام می شود. همین موضوع باعث شده است درد در هنگام جراحی وجود نداشته باشد و همچنین بعد از جراحی احتمال درد کم می باشد. پس افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند اصلا نگران این موضوع نباشند.

3. آیا نتایج عمل اتوپلاستی دائمی است؟

بله ،جراحی اتوپلاستی یک جراحی دائمی است که احتمال عود پس از این جراحی به مقدار بسیار کمی وجود دارد.

4.آیا جراحی اتوپلاستی می تواند بر شنوایی فرد تاثیر بگذارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، اتوپلاستی در هیچ صورت شنوایی فرد را تغییر نخواهد داد. زیرا شنوایی انسان در گوش میانی و داخلی انجام می گیرد.

5.بهترین سن برای جراحی زیبایی گوش چه سنی است؟

با توجه به اینکه ساختار گوش تا حد زیادی تا سن ۵ یا ۶ سالگی کامل می‌شود، بهترین سن برای انجام جراحی زیبایی گوش در این بازه قرار می‌گیرد. در این سنین، غضروف گوش انعطاف‌پذیرتر است و تغییر شکل آن نسبت به سنین بالاتر راحت‌تر صورت می‌گیرد. بنابراین، توصیه می‌شود که والدین از جراحی زیبایی گوش کودکان خود در این سنین غافل نشوند.

6. آیا جای بخیه در جراحی زیبایی گوش دیده می شود ؟

خیر، زیرا پزشک در ناحیه پشت گوشت یا خیلی نزدیک به چین های گوش برش ایجاد می کند. بنابراین اثر برش در چین یا پشت گوش پنهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات