انواع جراحی چانه | روش های جراحی چانه

اگر جزو افرادی هستید که می خواهید با انواع جراحی چانه و روش های جراحی چانه آشنا شوید توصیه می شود این مقاله را مطالعه کنید. اطلاعات کامل جراحی چانه در این مقاله درج شده است. دکتر میلاد اعتمادی یکی از بهترین جراحان پروتز چانه در شهر اصفهان می باشد. نمونه های جراحی دکتر اعتمادی در سایت موجود می باشد.

فهرست مطالب

داشتن چانه ای متناسب با اجزای صورت از جمله مواردی می باشد که می تواند به افزایش زیبایی چهره کمک کند. چانه جزو اجزای مهم صورت می باشد که تاثیر بسیار زیادی در حفظ تعادل صورت دارد. در زیبایی چهره ترکیب و تناسب اجزای صورت باهم بسیار مهم می باشد. برای مثال افرادی که دارای چانه ای بیش از حد کوتاه و کوچک هستند باعث می شود بینیشان بزرگ تر به نظر برسد. افرادی که دارای چانه ای بزرگ و بلند تر هستند بینیشان کوچک تر از حالت طبیعی به نظر می رسد. جراحی چانه دارای انواع مختلفی می باشد. ما در این مقاله شما را با انواع جراحی چانه آشنا می کنیم. دکتر میلاد اعتمادی جراح فک و صورت دارای خدماتی همچون جراحی پروتز چانه در اصفهان می باشد. نمونه کار های دکتر اعتمادی در صفحه مورد نظر درج شده است.

انواع جراحی چانه

انواع جراحی چانه

جراحی چانه دارای روش های مختلفی می باشد در ادامه به توضیح این روش ها می پردازیم:

 • منتوپلاستی:

  منتوپلاستی روشی می باشد برای کوچک کردن چانه که مناسب برای افرادی می باشد که چانه های بزرگ دارند.در این روش استخوان اضافی را می تراشند و سپس بافت های اضافی را جدا می کنند. در روش منتوپلاستی یک برش کوچک در دهان و یا در زیر چانه ایجاد می شود. بعد از تراشیدن چانه استخوان چانه با پیچ و صفحات مخصوصی ثابت نگه داشته می‌شود و این پیچ و صفحات تا زمان بهبودی در چانه باقی می‌مانند.
 • ژینوپلاستی:

  ژینوپلاستی روشی می باشد برای برجسته و بزرگ کردن چانه که مناسب برای افرادی می باشد که چانه های خیلی کوچک دارند. این جراحی مناسب برای افرادی می باشد که نیاز به یک افزایش حجم قابل توجه در چانه ، جابجایی استخوان چانه ،تغییر عرض و ارتفاع چانه می باشد. با جراحی ژینوپلاستی می توان تناسب را به چهره خود بازگردانید.

جراحی چانه نامتقارن چگونه است؟

برخی از افراد هستند که دارای چانه ای نامتقارن هستند. چانه نامتقارن نه تنها بر روی زیبایی چهره تاثیر می گذارد بلکه می تواند کار های روزمره همچون خوابیدن، غذا خوردن، صحبت کردن را مختل کند. نامتقارنی چانه می تواند به دلایل گوناگونی همچون شکستگی و … در فرد به وجود آید. افرادی که دچار این مشکل هستند می توانند با مشاوره نزد پزشک اطلاعات لازم برای جراحی را کسب کنند.

بیشتر بخوانید:

جراحی فک و صورت چیست 

 

روش های جراحی چانه

جراحی چانه دارای روش های گوناگونی می باشد. اولین روش که یکی از رایج ترین روش ها می باشد برش از داخل دهان می باشد. در این روش جراح یک برش داخل دهان و قسمت بالای شیار بین لب و فک ایجاد می کند. سپی به راحتی می تواند پروتز را در محل مناسب چانه قرار دهد. روش دوم جراح پروتز را بر روی لایه ی پریوست استخوان قرار می دهد. این لایه برو روی استخوان فک قرار دارد که بسیار نرم می باشد. در روش آخر جراح یک برش 2 سانتی متری از بیرون و در زیر چانه که تا لایه پریوست استخوان فک ادامه دارد ایجاد می کند. سپس پروتز را آماده می کند و آن را پایین تر از عصب های صورت قرار می دهد.

انواع جراحی چانه

دوران بهبود بعد از انواع جراحی چانه

همان که اشاره نمودیم جراحی پروتز چانه دارای روش های گوناگونی می باشد که هر کدام از این روش ها دوران بهبود متفاوتی دارد. در ادامه به شرح آن می پردایم:

 • دوران بهبود بعد از تزریق ژل چانه : دوران بهبود بعد از تزریق ژل چانه بسیار کوتاه می باشد و تا 10 روز متغیر می باشد.
 • دوران بهبود جراحی منتوپلاستی: دوران بهبود جراحی منتوپلاستی از سه هفته تا شیش ماه می باشد.
 • دوران بهبود جراحی ژینوپلاستی: دوران بهبود جراحی ژینوپلاستی از سه هفته تا شیش ماه می باشد.
 • دوران بهبود جراحی افتادگی چانه : دوران بهبود جراحی افتادگی چانه تا یک ماه متغیر می باشد.
 • دوران بهبود جراحی اسلایدینگ : دوران بهبود جراحی اسلایدینگ از یک هفته تا شیش ماه متغیر می باشد.

ریسک های جراحی چانه

جراحی های منتوپلاستی و ژنیوپلاستی دارای عوارض بسیار کمی می باشند. اما ممکن است همانند تمامی جراحی های دیگر برخی از بیماران دچار عوارض کوتاه مدت شوند. این عارض می تواند به شرح زیر باشد:

 • عفونت در ناحیه چانه یا لب
 • بی حسی در ناحیه چانه و لب
 • دندان‌ها نیز ممکن است آسیب ببینند.
 • امکان دارد پس از عمل، پوست پوشاننده نوک چانه بی‌حس شود.
 • کبودی و پارگی عصب‌های حسی لب پایینی
 • واکنش آلرژیک به ایمپلنت

انواع جراحی چانه

مزایای ژنیوپلاستی چیست؟

روش‌های مختلف جراحی چانه می‌تواند در بهبود ظاهر زیبایی چانه که به عقب رفتگی، بیرون زدگی، تاثیر گذار باشد. محل و اندازه چانه نقش مهمی در تعادل و هماهنگی صورت ایفا می‌کند و باعث تغییراتی در سایر ویژگی‌های صورت مانند بینی، پیشانی و گونه‌ها می‌شود. جنیوپلاستی یکی از روش‌های جراحی است که می‌تواند برای افرادی که از شکل چانه‌ی خود ناراضی هستند، مزایای قابل توجهی داشته باشد. یک مطالعه قدیمی نشان داد که بیش از ۹۴٪ از افرادی که در آن شرکت کرده بودند، از نتایج جنیوپلاستی بسیار راضی بوده‌اند.

مقایسه ی بین ژنیوپلاستی و پروتز چانه

ژنیوپلاستی و پروتز چانه به دو روش مختلف برای بهبود شکل و اندازه ی چانه استفاده می شوند. ژنیوپلاستی قابلیت حل تمامی مشکلات ناحیه ی چانه را دارد و می تواند چانه را به شدت عقب رفته بهبود دهد. در حالی که پروتز چانه فقط می تواند مشکلات کوچک بودن را برطرف کند و نمی تواند بهبود چانه را تا حد زیادی ایجاد کند. هر دو روش نتایج دائمی دارند، اما احتمال عفونت در پروتز چانه بالا ولی در ژنیوپلاستی بسیار کمتر است. همچنین، احتمال بی حسی لب در ژنیوپلاستی بیشتر از پروتز چانه است. ژنیوپلاستی می تواند بهبود تنفس را بهبود بخشد، در حالی که پروتز چانه تاثیری بر راه هوایی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات