زمان جوش خوردن فک بعد از عمل فک

جراحی فک و صورت که به آن ارتوگناتیک می گویند روشی برای اطلاح بی نظمی های دندانی و صورت می باشد. جراحی فک جزو جراحی های پیچیده می باشد که حتما باید نزد بهترین جراح انجام شود. جراح زمانی اقدام به جراحی فک می کند که مشکلات فک تنها با درمان ارتودنسی قابل اصلاح نباشد. در بیشتر موارد برای تکمیل جراحی فک متخصص ارتودنسی با جراح فک و دهان همکاری می کنند تا نتیجه جراحی بسیار مطلوب باشد. به صورت معمول جراحی فک زمانی انجام می شود که رشد استخوان ها به پایان رسیده باشد که در دختران معمولا 14 تا 16 سالگی و در پسران 17 تا 21 سالگی است. اگر دارای مشکلاتی همچون مشکلات بلع یا تلفظ، ساییدگی و ترک خوردگی دندان ها، بسته نشدن لب ها، درد فک و مشکلات دیگر مربوط به فک، عدم توازن و تقارن صورت مانند کوچک بودن چانه، آندربایت، اوربایت و کراس بایت و ... هستید به این معنا می باشد که شما نیاز به جراحی فک و صورت دارید. جراحی فک و صورت یک گام بسیار مهم در جهت بهبود سلامت دهان و بهبود ظاهر صورت می باشد اما درک فرآیند بهبودی آن نیز بسیار ضروری می باشد. برای مثال شما باید زمان جوش خوردن فک بعد از جراحی فک را بررسی کنید و از آن مطلع باشید. در ادامه شما را با نکات لازم جهت زمان جوش خوردن فک بعد از جراحی فک آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

زمان جوش خوردن فک بعد از جراحی فک

روند جراحی فک و صورت در اصفهان به این صورت می باشد که ابتدا بعد از اتمام جراحی بیمار دارای علائمی همچون تورم، درد و ناراحتی در ناحیه فک می باشد. برای کنترل و تسکین درد بعد از جراحی، جراح دستورالعمل های خاصی را در مورد مدیریت درد و همچنین داروهای مناسب را برای بیمار تجویز می کند. شما برای بهبود تورم و درد فک حتما باید به توصیه های جراح گوش کنید و دارو های تجویز شده را در زمان مشخص مصرف کنید. هفته اول بعد از جراحی زمانی برای استراحت بیمار و دوران نقاهت آن می باشد. شما در این دوران باید رژیم غذایی خود را حفظ کنید و از غذاهای نرم و مایعات برای جلوگیری از هرگونه اختلال در محل جراحی استفاده کنید. از دیگر نکاتی که حتما باید به آن توجه داشته باشید حفظ بهداشت دهان و دندان می باشد. اگر در این دوران بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید ممکن است باعث بروز عفونت در دهان شوید.

هفته دوم و سوم جراحی فک دیگر تورم و کبودی کاهش می یابد اما با این حال باید به رژیم غذایی خود ادامه دهید. در این مرحله می توانید تنوع بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. بعد از اتمام هفته سوم بیماران کاهش قابل توجهی در درد و تورم را تجربه می کنند. روند بهبودی کامل بستگی به شرایط فرد دارد. برای مثال بهبودی کامل از چند ماه تا یک سال ممکن است در هر فردی متغیر باشد. در زمان بهبود بیمار باید به صورت مرتب نزد جراح ویزیت شود تا روند پیشرفت درمان مشخص شود. به صورت کلی زمان جوش خوردن فک بعد از جراحی فک در هر فردی متفاوت می باشد و بستگی به مراقبت های بیمار دارد. توصیه می شود بهبودی رعایت هر گونه محدودیت غذایی، برنامه ورزش و شیوه های بهداشت را جدی بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

جراحی فک بالا جلو آمده

 

زمان جوش خوردن فک بعد از عمل فک

 

پیش از جراحی فک چه کارهایی باید انجام بدهم؟

اگر قصد جراحی فک و صورت دارید قبل از جراحی باید به یک سری نکات توجه داشته باشید. اکثرا یک سال قبل از جراحی باید اقدام به گذاشتن براکت کنید تا دندان هایتان همراستا شوند و برای جراحی آماده شوند. برای این کار باید نزد متخصص ارتودنسی و جراح دهان بروید تا برایتان یک درمان مشخص کنند. در قدم اول باید از دهان عکس رادیولوژی بگیرید تا وضعیت کامل دندان ها مشخص شوند و از دندان ها قالب گیری شود. گاهی برای کمک به حرکت دادن درست دندان ها و کاهش طول دوره درمان ارتودنسی نیاز به استفاده از لنگر موقتی ارتودنسی می باشد.

 

بیشتر بخوانید:

جراحی فک پایین عقب رفته

 

زمان جوش خوردن فک بعد از عمل فک

 

علائم جوش خوردن پس از جراحی فک

پس از گذشت زمان و سپری شدن دوران نقاهت بیماران می توانند به بهبودی موفق و راحت دست یابند. جوش خوردن فک دارای علائمی می باشد که در ادامه به علائم جوش خوردن فک بعد از جراحی فک می پردازیم:

 • کم شدن تورم در ناحیه فک:

  یکی از اصلی ترین نشانه های بهبودی اولیه و جوش خوردن فک کم شدن تورم در اطراف ناحیه فک می باشد. تورم اولیه که بعد از جراحی ایجاد می شود کاملا طبیعی می باشد و تورم باید به تدریج  و به مرور زمان فروکش کند. شما با رعایت مواردی همجون استفاده از کمپرس یخ، بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب و مصرف داروهای تجویز شده می توانید دوران نقاهت و همچنین تورم فک را کاهش دهید.

 • کم شدن درد و ناراحتی:

  در روز های اولیه بعد از جراحی فک ممکن است دچار درد و ناراحتی در ناحیه فک شوید که این موضوع کاملا طبیعی می باشد. زمانی که استخوان های فک بهبود یابند و شروع به جوش خوردن کنند این درد و ناراحتی به تدریج کاهش می یابد. قابل ذکر می باشد در هفته های اول برای تسکین درد می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.

 • بهبود حرکت فک:

  به صورت معمول بعد از جراحی فک بیمار از وسایل ثابت کننده موقت مانند باندهای لاستیکی یا سیم، حرکات محدود فک استفاده می کند. زمانی که بیمار در روند بهبودی قرار می گیرد دیگر باید متوجه توانایی باز و بسته کردن دهان خود شود. قابل ذکر می باشد میزان جوش خوردن برای هر فردی متفاوت است.

 • تراز بایت پایدار:

  زمانی که بیمار بعد از جراحی فک در روند بهبود قرار می گیرد باید متوجه بهبودی در تراز بایت خود شود. قابل ذکر می باشد این بهبود را باید در نحوه قرارگیری دندان های بالا و پایین با هم مشاهده کرد.

   

بیشتر بخوانید:

جراحی فک برای ارتودنسی | رابطه ارتودنسی و جراحی فک

 

زمان جوش خوردن فک بعد از عمل فک

 

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی فک

بعد از جراحی فک باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • برای کاهش تورم صورت از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • سعی کنید پس هر وعده غذایی دهان خود را تمیز کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت به‌ صورت مرتب از یک دهان‌شویه مناسب استفاده کنید.
 • از فعالیت‌ و ورزش سنگین پرهیز کنید.
 • از استعمال سیگار و دخانیات به‌ شدت پرهیز کنید.
 • داروهای تجویزشده توسط دندان‌پزشک متخصص را حتماً طبق دستور مصرف کنید.

اگر قصد جراحی فک در اصفهان نزد بهترین جراح دکتر میلاد اعتمادی را دارید می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات